loader

Jednocześnie naszym zdaniem skala deprecjacji, jakiej w ostatnim czasie doświadczyła polska waluta, jest nadmierna. W odniesieniu do perspektyw globalnej i europejskiej gospodarki nie jesteśmy nastawieni tak negatywnie jak rynek. Nie widzimy tym samym uzasadnienia dla dalszej aprecjacji dolara amerykańskiego, która niekorzystnie wpływa na sytuację walut takich jak złoty. Tak też było i tym razem, a okres uwzględniania w cenach złota zaostrzenia polityki pieniężnej w USA rozłożył się na wiele miesięcy, w którym to czasie kruszec radził sobie słabo. Zdaniem Michała Stajniaka, jeśli zgodnie z oczekiwaniami dużej części inwestorów do pierwszej podwyżki stóp Fedu dojdzie w marcu, to właśnie wtedy można spodziewać się przełomu na rynku złota.

Coraz więcej ekonomistów i analityków uważa, że obecny 2022 rok będzie rokiem, w którym inwestorzy powinni nastawić się bardziej defensywnie i zacząć inwestować w aktywa pokroju złota. Do grona osób, które podzielają to zdanie, należą Analitycy z banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Rosnące ryzyko inwazji Rosji na Ukrainę wywołało gwałtowne ruchy na światowych rynkach finansowych. Jak donoszą media, wywiad USA widzi ryzyko inwazji w ciągu najbliższych kilku dni. Tymczasem Rosja utrzymuje, że obserwowane przez nią gromadzenie wojsk przy granicy z Ukrainą jest częścią ćwiczeń w ..

Czy złoto będzie droższe?

– Obecnie eksperci Goldman Sachs oczekują, że w perspektywie 3-, 6- i 12-miesięcznej cena złota osiągnie odpowiednio 2300/2500/2500 dolarów za uncję – podaje bank. Wcześniej Goldman prognozował cenę docelową złota na poziomie odpowiednio 1950/2050/2150 dolarów za uncję.

Plany Fed, dotyczące bardziej zdecydowanej walki z inflacją, wpływają pozytywnie na wartość amerykańskiego dolara – indeks tej waluty porusza się już na najwyższych poziomach od 2002 r., a więc od dwóch dekad. W zeszłym tygodniu mieliśmy okazję przekonać się, czy oczekiwania rynku odnośnie braku podwyżki stóp procentowych, na styczniowym posiedzeniu Fed, okażą się zgodne z polityką przedstawioną przez Jerome Powell’a. Bank centralny USA pozostawił stopy procentowe na poziomie 0-0.25% .. Nowy tydzień rozpoczął się lukami wzrostowymi na wykresach cen ropy naftowej. Notowania tego surowca wystrzeliły w górę – cena ropy Brent sięgnęła dzisiaj rano 130 USD za baryłkę, co jest najwyższym poziomem jej notowań od 2014 roku.

Inflacja w Polsce przekroczyła 9%. Czy to dobry czas na zakup złota?

Od 2 grudnia, kiedy cena znajdowała się na lokalnym minimum w wysokości $1768, rozpoczął się byczy trend. Inflacja, ryzyko pandemii i napięcie geopolityczne doprowadziły do wzrostu wpływ wyborów w usa na metale i górnictwo – kurs XAU przekroczył $1900 za uncję. Na przykład bank amerykański JPMorgan zarobił w tym roku około $1 miliarda na handlu metalami szlachetnymi (przede wszystkim złotem).

Cena złota znajduje się w piątek pod silną presją sprzedaży, przerywając dwudniowy trend wzrostowy. Z kolei dolar amerykański zyskuje na odradzającym się ryzyku, gdy po zaostrzeniu polityki przez główne banki centralne na świecie zapanowała panika związana z obawami o recesję. Złoto pod presją silnego dolara, obroniony poziom 1800 USD/troz. Umocnienie „zielonego” ciążyło w czerwcu notowaniom kruszcu, indeks dolara w bieżącym miesiącu zyskał 2,4%.

Kiedy złoto idzie w górę?

Wedle naszych szacunków jest szansa, że przy sprzyjających okolicznościach złoto osiągnie cenę 3 000 USD pod koniec 2022 r. Przypomnijmy, że złoto mogło się poczuć zmęczone w 2021 roku, po tym jak od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2020 roku zaliczyło rajd z 1 167 USD do 2 089 USD.

W opinii Zarządu Mennicy Skarbowej wzrost popytu na złoto w Rosji to przede wszystkim prawdopodobnie efekt prowadzonej wojny z Ukrainą a także sankcji nałożonych na tej kraj przez większość państw świata zachodniego. W naszej części Europy popyt na złoto był większy o ponad 12% w stosunku do II kwartału 2021r. Coraz większy popyt na złoto Światowa Rada Złota udostępniła informacje na temat popytu i cen kruszcu na rynkach światowych w II kwartale 2022 roku. Według opublikowanych przez organizację danych, globalny… W ciągu ostatnich miesięcy wzrost liczby zachorowań na koronawirusa, rosnące globalne napięcie oraz ogólne spowolnienie wzrostu gospodarczego doprowadziły do stałego wzrostu cen złota na całym świecie. Wchwili pisania tego artykułu pozytywnie oceniamy wzrost ceny złota w najbliższej przyszłości i nie oczekujemy spadku cen metalu szlachetnego.

Złoto znów przeciwwagą dla giełdowego trzęsienia ziemi – globalny rynek w czasie konfliktu

Możemy dokonać wiarygodnej prognozy cen złota na 10 lat do przodu. Jednak oczekuje się, że na koniec 2030 roku cena może osiągnąć $4503. Cena złota zmienia się w odpowiedzi na czynniki makroekonomiczne oraz geopolityczne, XAU rośnie w okresach braku stabilności na rynkach finansowych i wstrząsów globalnych. Eksperci wielu agencji analitycznych uważają, że cena złota znajduje się na początku długoterminowego trendu wzrostowego. Popyt i podaż to najbardziej skomplikowane czynniki przy ocenianiu wpływu na wartość metalu szlachetnego.

Złoty, jako waluta emerging markets, jest walutą niekorzystnie reagującą na wzrost ryzyka. Dodatkowo, jako waluta europejska, szczególnie negatywnie reaguje na wzrost ryzyka koncentrującego się w Europie, a z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie. Obawy o wzrost gospodarczy na poziomie globalnym mają związek m.in. Z utrzymującą się podwyższoną inflacją i agresywnymi podwyżkami stóp procentowych przez największe banki centralne w celu jej docelowego ograniczenia. Dolar umacnia się bo jest „bezpieczną przystanią” w sytuacji przeceny innych aktywów z powodu rosnących obaw recesji, a także w związku z oczekiwanym dalszym agresywnym podwyższaniem stóp przez Fed.

Ostatnie tygodnie na rynkach metali szlachetnych zdecydowanie należały do strony podażowej. Notowania kontraktów na złoto pod koniec kwietnia przebiły w dół barierę 1900 USD za uncję i później systematycznie kierowały się niżej. W środę rano cena złota porusza się w okolicach 1860 USD za uncję, co j .. Podczas środowej sesji najwięcej uwagi inwestorów na rynku złota przyciągały dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych. Te kluczowe dane makro były zresztą ważne na rynkach także wielu innych aktywów, głównie ze względu na ich oczekiwany wpływ na wartość amerykańskiego dolara. ROPA NAFTOWA Ostatnie dni na rynku ropy naftowej pokazują, że notowania tego surowca nadal pozostają pod istotnym wpływem strony popytowej na skutek obaw o podaż.

W co inwestować w czasie wojny?

Oczywistymi propozycjami inwestycji są złoto i srebro. Towary te od początku konfliktu znacząco zyskały na wartości. Przez pierwsze 10 dni walk cena jednej uncji złota zanotowała wzrost o około 3% w porównaniu do cen przed wojną, natomiast cena srebra wzrosła o około 5%.

Dane o inflacji w USA były momentem przynajmniej chwilowego zwrotu sentymentu na rynkach. Rynki spodziewają się teraz podwyżki stóp procentowych o 50 pb. Kurs EUR/USD dotarł do kluczowego poziomu 1,36, po czym zaczęły się spadki Złoto z problemami… Nie jest żadną tajemnicą, że cena złota w ostatnim czasie jest daleka od rekordowego poziomu z sierpnia 2011 roku. Eksperci po cichu mówią, że kończy się okres hossy na rynku złotego kruszcu. W pierwszych dniach maja bieżącego roku, cena za uncję złota oscylowała w granicach 1653 USD.

Metale szlachetne zawiodły inwestorów

Powodem będzie bardziej negatywny od oczekiwanych przez RPP wpływ podwyżek stóp procentowych na gospodarkę. Schłodzenie koniunktury jest widoczne już teraz na rynku kredytowym i mieszkaniowym oraz w konsumpcji. Złoto zazwyczaj dobrze sobie radzi, gdy świat jest w tarapatach.

kurs złota prognozy

Często uważane jest za aktywo stanowiące bezpieczną przystań rynków finansowych i oczywiście posiada ono podstawowe cechy pieniądza. To wszystko powinno więc fundamentalna analiza rynku forex czynić złoto właściwym narzędziem do ochrony przed w .. Na rynkach trwa panika i w sumie nie wiadomo, o jakim poziomie można mówić jako o równowadze.

Metale w okresie realnych strat z rynku akcji. Gdzie kierują się inwestorzy gdy S&P 500 nie chroni pieniędzy?

Rysują się lepiej, co pozwala oczekiwać ograniczenia tegoż deficytu. Przy założeniu, że ceny surowców, których Polska jest importerem, nie będą istotnie rosły. Niniejsza analiza została przygotowana przez jej autora samodzielnie z zachowaniem należytej staranności i stanowi wyraz jego opinii i obecnego stanu posiadanej wiedzy. Nie może być ona traktowana jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. Ani autor tekstu, ani wydawca serwisu Business Insider Polska, nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie lektury niniejszego materiału.

Na szczęście, zawsze – w tak burzliwych okoliczno .. Marcowy komunikat z posiedzenia FOMC nie pozostawia złudzeń – przedstawiciele amerykańskich władz monetarnych o 180 stopni zmienili swoje nastawienie wobec inflacji. W tej sytuacji zasadniczym pytaniem, z którym przyjdzie zmierzyć się uczestnikom rynku jest to, czy Rezerwa Federalna rzeczywiście zdo ..

Mimo to rosnąca presja recesyjna i ryzyko geopolityczne mogą działać wspierająco dla… Po siedmiu tygodniach zwyżek z rzędu, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na minusie. Ceny ropy naftowej WTI spadły znów poniżej 90 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent utrzymują się tuż powyżej tej bariery. Po dwóch spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj powróciły do zwyżek. Cena surowca gatunku WTI porusza się tuż poniżej 91 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent oscylują w okolicach 93,50-94,00 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej nadal dominują doniesienia polityczne.

Amerykańskie indeksy zakończyły wczorajszą sesję wyżej. S&P 500 zyskał 0,95%, Dow Jones dodał 0,645, a Nasdaq wzrósł o 1,62% Indeksy z regionu Azji i Pacyfiku notowały dziś wzrosty. Nikkei zyskał 1,15%, S&P/ASX 200 dodał 0,33%, a Kospi wzrósł o 1,93%.

kurs złota prognozy

W dolarach amerykańskich wzrost ceny złota szacuje się na poziomie 24,6%, a w euro wzrost ten jest nieco mniejszy, ale i tak znaczący i wynosił 14,3%. Wzrost cen związany jest oczywiście hong kong zapasy spadek na słabe dane chin wzrostu z sytuacją na świecie. Nie da się ukryć, że pandemia oddziałała na gospodarkę światową. Ceny kruszcu wzrosły w wyniku prognozowanej inflacji i próby zabezpieczenia się przed nią.

Nawet Warren Buffett zmienił swoje zdanie na temat złota. Wcześniej uważał on metale szlachetne za nieprzydatne aktywa. W tym roku jego Berkshire Hathaway Inc. nabyła 20,9 mln akcji jednej z największych spółek na świecie, wydobywających złoto – Barrick Gold Corp. Autorzy raportu zwracają uwagę, że zamieszanie na rynku złota i podwyższona zmienność pojawiła się po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę. Rosja w 2021 roku odpowiadała za 9% światowej podaży złota i wojna może mieć, w średnim i długim terminie, wpływ na zmniejszenie się podaży kruszcu. Jeśli chodzi o krajowy rynek złota, z naszych szacunków wynika, że sprzedaż złota inwestycyjnego w Polsce w 2021 roku wyniosła 14,2 tony.

Ropa i inflacja – temat powraca. Czy złoto w końcu okaże się bezpieczną przystanią?

Mocne wzrosty jego ceny w 2019 (+18,3% w USD) oraz w 2020 roku (+24,6% w USD). Choć globalnie złoto może jeszcze przez jakiś czas utrzymywać się w trendzie bocznym, jest wielce prawdopodobne, że w polskim złotym jego cena będzie wzrastała w 2022 roku, z uwagi na czynniki walutowe. A ryzyko załamania na giełdzie i na rynku nieruchomości powoduje, że inwestorzy myślą o dywersyfikacji i zabezpieczeniu. Sytuacja pandemiczna i geopolityczna to kolejne czynniki ryzyka.

Fed w centrum uwagi inwestorów na rynku złota

Przecież mamy rekordowo wysoką inflację, więc notowania złota powinny zaliczać coraz to nowe szczyty. Złoto zmierza ku największemu tygodniowemu wzrostowi od marca w obliczu spekulacji, że Rezerwa Federalna zwolni tempo podwyżek stóp procentowych w związku ze spowolnieniem amerykańskiej gospodarki. Czwartkowy odczyt PKB za II kwartał wskazał na skurczenie się amerykańskiej gospodarki o -0,9% z kwartału na kwartał …. Osłabienie dolara po ostatnim posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej wpłynęło na wzrost ceny złota. Choć podwyżka stóp procentowych była zgodna z oczekiwaniami, dane makro oraz gołębie wypowiedzi spowodowały, że inwestorzy mocniej skupili swoją uwagę na tym, co będzie działo się jesienią.

Leave a Reply

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.